Az eredmények önmagukért beszélnek: Magyarország megelőzte Svájcot és Portugáliát is
Spanyolországgal kerültünk egy polcra.
December végén szinte teljesen szabadon járhattak a portugál állampolgárok, ám szombatra már csak hét intenzív ágy maradt az országban, a vírus angliai mutánsa pedig tombol.
Portugáliában drasztikusan növekszik az új esetek és a halálozások száma is: a szombati adatok alapján 24 óra leforgása alatt 12 435 új megbetegedést és 293 új halálesetet vettek nyilvántartásba. A járvány kitörése óta Portugáliában eddig összesen 711 ezren fertőződtek meg a koronavírussal, és 12 179 ember vesztette életét a betegségben.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) legújabb adatai alapján lakosságarányosan Portugália áll az élen a halálozások és az új esetek számát tekintve az Európai Unióban. Az ECDC tizennégy napos összegzéséből kiderül: az egymillió főre eső halálozások száma 247,5, az új koronavírusos eseteké pedig százezer lakosra vetítve 1429,43.
Az esetszámok hirtelen megugrása az új évben kezdődött, ami arra vezethető vissza, hogy a kormány a karácsonyi ünnepekre átmenetileg enyhített a járványügyi intézkedéseken: december 23. és 26. között feloldották a gyülekezési és az utazási korlátozásokat – írja a Magyar Nemzet.
December 24-én és 25-én hajnali 2 óráig, 26-án pedig este 23 óráig szabadon lehetett közlekedni az országban, ráadásul az éttermek is nyitva lehettek ezeken a napokon. Annak ellenére, hogy az új esetek száma már január 6-án meghaladta a tízezret, a kormány csak január 15-én rendelt el országos zárlatot, az iskolákat pedig újabb egy hét elteltével zárták be.
– az egészségügyi minisztérium szombati jelentése szerint.
„Ha a kórházak fel is tudnának szabadítani több ágyat, akkor sem lenne elegendő szakemberünk” – nyilatkozta a Reutersnek Guida da Ponte orvosszakszervezeti vezetőhelyettes, hozzátéve, hogy az orvosok egyre kimerültebbek
A szigorítások azonban túl későn érkeztek. Portugália példája jól illusztrálja, milyen fenyegetéseknek teszi ki magát az az ország, amelyik enyhítéseket vezet be, miközben a koronavírus új változatai észrevétlenül terjednek – fejti ki cikkében az ABC News.
Az elkeserítő számok egyesek szerint az új, angliai vírustörzsnek is köszönhetőek, amely már december elején jelen lehetett az országban. Tudósok felhívták rá a figyelmet, hogy
„A vírus angliai változata drámai módon terjed, a lisszaboni térségben már az esetek ötven százalékát teszi ki. Rendkívüli a nyomás a kórházakon, főleg Lisszabonban. A halálozások száma olyan mértékben növekszik, hogy azt pár hónappal ezelőtt elképzelni sem tudtunk volna” – nyilatkozta a múlt vasárnap újból megválasztott portugál elnök. Marcelo Rebelo de Sousa azt is bejelentette, hogy a járványügyi veszélyhelyzetet.
Az új intézkedések között szerepel a külföldi utazások megtiltása, a szárazföldi határellenőrzések visszaállítása, és a spanyol-határ lezárása. Bejelentették azt is, hogy az állami egészségügyi rendszer megerősítésére a kormány lehetővé teszi a nyugdíjas, a szakvizsgával még nem rendelkező és a külföldön diplomát szerzett szakemberek szerződtetését.
„Azonkívül, hogy a megbetegedések számának a növekedése az egészségügy kapacitásának a határát súrolja, az országot az Európa nagy részét érintő vakcinahiány is sújtja. Portugáliában a tervezettnél várhatóan két hónappal hosszabb ideig tart majd az oltási kampány első fázisa, mivel az ígért hárommillió adag oltóanyag fele érkezik csak meg márciusig. A tízmilliós országban eddig összesen 74 ezer embert oltottak be a Pfizer–BioNTech-vakcinával” – közli a Reuters, melynek cikkét szintén a Magyar Nemzet szemlézi.
Nyitókép: MTI/EPA-LUSA/Miguel A. Lopes